2020 Březen 04 Slovenská prezidentka Čaputová pověřila vítěze voleb Igora Matoviče sestavením vlády

Slovenská prezidentka Čaputová pověřila vítěze voleb Igora Matoviče sestavením vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, sestavením vlády. OLaNO v sobotu se ziskem 25 procent hlasů přehledem vyhrálo slovenské parlamentní volby. Matovič usiluje o koalici čtyř stran, která by měla ústavní většinu v parlamentu.

„Udělám všechno pro to, aby Slovensko v dohledné době mělo vládu, na kterou učebnice dějepisu budou vzpomínat, že to byla ta nejlepší vláda, jakou kdy Slovensko mělo,“ prohlásil Matovič po schůzce s Čaputovou. Matovič k jednáním o vytvoření vlády pozval populistické hnutí Jsme rodina, dále liberální stranu Svoboda a solidarita (SaS) a stranu Za lidi exprezidenta Andreje Kisky.

„Případné nové seskupení, nová vláda, získala v těchto volbách velkou důvěru občanů a tomu odpovídající zodpovědnost. Věřím, že si všichni představitelé těchto stran uvědomují tíhu této zodpovědnosti. Potřebujeme v krátké době silnou legitimní a novou vládu,“ konstatovala prezidentka Čaputová.

Samotné pověření sestavením vlády ještě neznamená, že se Matovič stane premiérem. Udělení mandátu od hlavy státu je na Slovensku politickou tradicí, která nemá oporu v ústavě.

Komentáře