2021 Únor 05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zakázal vysílání opozičních televizních stanic

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zakázal vysílání opozičních televizních stanic

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svým dekretem na pět let zakázal vysílání opozičních televizních stanic. Jedná se mimo jiné o stanice 112, NewsOne a ZiK, které patří mediálnímu holdingu Novosti spojenému s opozičním politikem Viktorem Medvedčukem. Zakázané televizní stanice ve společném prohlášení označily sankce za „politické zúčtování s nepohodlnými médii“.

Prezident Zelenskyj svým dekretem uvedl v platnost sankce, schválené v úterý bezpečnostní radou státu. Sankce nařizují odnětí vysílacích licencí a frekvencí a zablokování účtů, a to po dobu pěti let. Úřady zákaz opozičních televizí vysvětlily údajným ohrožením národní bezpečnosti a šířením ruské propagandy. Uvedené kanály byly minimálně v hlavním městě Kyjevě okamžitě vypnuty.

Zakázané stanice vyjadřovaly názory proruské Medvedčukovy strany Opoziční platforma, která má oporu mezi voliči na převážně ruskojazyčném východu a jihu země. „Jsme odhodláni bojovat za své právo vysílat pro Ukrajince a přinášet pravdu občanům,“ uvedla ve středu televize 112 na svém webu s tím, že Ukrajinci ji a další zakázané stanice nadále mohou sledovat na serveru YouTube.

Místopředseda ukrajinské Opoziční platformy Vadym Rabinovyč přirovnal zákaz televizí nezávislých na nynější vládě k pálení knih v éře fašismu. „Probudili jsme se dnes v jiné zemi. Během noci – ďáblové vždy řádí v noci – poprvé za celou dobu existence nezávislé Ukrajiny vypnuli hned tři populární zpravodajské televize najednou,“ prohlásil Rabynovyč v parlamentu. Zelenskyj podle něj potlačováním svobody slova zpochybnil evropskou budoucnost Ukrajiny.

Komentáře