2021 Leden 18 Odcházející americký prezident Donald Trump plánuje udělit více než 100 milostí

Odcházející americký prezident Donald Trump plánuje udělit více než 100 milostí

Americký prezident Donald Trump plánuje den před svým odchodem z Bílého domu udělit milost nebo zmírnit trest více než 100 lidem. On sám nebo jeho rodina prý mezi plánovanými jmény není. Podle některých médií je v pozadí milostí „lukrativní trh“ s přístupem k prezidentovi, přičemž někteří lidé z jeho okolí inkasují desetitisíce dolarů za prosazování milostí či jiných zásahů ve prospěch bohatých zločinců.

Jedním z hráčů na „trhu s milostmi“ je údajně bývalý federální prokurátor Brett Tolman, který aktuálně radí Bílému domu, jak postupovat při udělování milostí a rušení trestů. V posledních týdnech v této souvislosti shromáždil nejméně desetitisíce dolarů, podobně jako bývalý Trumpův právník John Dowd, napsal NYT.

Trump od podzimních prezidentských voleb udělil desítky milostí, z nichž mnohé se týkaly lidí napojených na odcházejícího prezidenta a jeho spolupracovníky. Omilostnil své bývalé poradce Rogera Stonea, Paula Manaforta, Michaela Flynna a George Papadopoulose, dále například Charlese Kushnera, což je otec prezidentova zetě Jareda Kushnera.

Na aktuálním seznamu jsou i lidé, kteří byli odsouzeni za ekonomickou trestnou činnost, a známí rappeři.

Podle zpravodajského webu Axios si od listopadu nejméně deset lidí odsouzených za federální zločiny najalo lobbisty, kteří v záznamech o spolupráci uvedli termíny „milost“ nebo „zmírnění trestu“. Během posledních dní úřadování prezidenta Baracka Obamy prý bylo takových případů pět, před odchodem George Bushe mladšího z Bílého domu se vyskytly čtyři. V případě Trumpa je takových případů více než sto.

Komentáře