2020 Listopad 05 Premiér Babiš se narychlo setkal se Zemanem, řeší rostoucí počty nakažených koronavirem

Premiér Babiš se narychlo setkal se Zemanem, řeší rostoucí počty nakažených koronavirem

Premiér Andrej Babiš se dnes odpoledne nečekaně vydal do Lán na setkání s prezidentem Milošem Zemanem, aby konzultovali současnou situaci epidemií koronaviru. Důvodem je i středeční rekordní nárůst počtu nakažených, kdy počet pozitivních testů za jediný den překročil 15 000. Jedná se tak o nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie.

Byť tempo růstu nových případů onemocnění Covid-19 minulý týden klesalo, od tohoto pondělí denní čísla opět stoupají. Kvůli výraznému šíření nemoci v posledních týdnech se Česko dostalo na špičku světových žebříčků v počtech nakažených i zemřelých. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládá, že počet hospitalizovaných bude v následujících dnech stále stoupat, zlepšení se dá čekat zhruba za 10 až 14 dní.

„Jde o aktuální setkání, které bylo dohodnuto v průběhu tohoto týdne,“ uvedl ke schůzce prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman Babiše přijímá pravidelně každý měsíc, scházejí se u večeře. Dnešní setkání ale mezi pravidelná jednání nepatří.

Tématem schůzky byl kromě koronaviru také návrh státního rozpočtu na příští rok, jehož projednávání v Poslanecké sněmovně se prezident příští týden zúčastní. Vláda předložila Sněmovně návrh se schodkem 320 miliard korun, který bude před poslanci obhajovat ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Premiér s prezidentem diskutovali zejména návrh na zrušení tzv. superhrubé mzdy z dílny hnutí ANO. Místo ní by se měly hrubé mzdy zaměstnanců zdaňovat sazbou 15 procent a u příjmů asi nad 140.000 korun měsíčně sazbou 23 procent. S dopadem změn přitom návrh rozpočtu nepočítá a podle předlohy by měl činit výpadek příjmů asi 52 miliard korun.

Komentáře