2020 Listopad 03 Zeman kondoloval rakouskému prezidentovi, čeští politici teror ve Vídni odsoudili

Zeman kondoloval rakouskému prezidentovi, čeští politici teror ve Vídni odsoudili

Český prezident Miloš Zeman dnes zaslal kondolenci svému rakouskému protějšku Alexandru Van der Bellenovi v souvislosti se včerejším teroristickým útokem ve Vídni. Po večerním útoku v centru rakouské metropole zůstalo v ulicích ležet několik mrtvých a mnoho zraněných. Zeman Rakousku vyjádřil podporu v boji proti terorismu, antisemitismu, nenávisti a násilí.

Útok se odehrál v pondělí kolem osmé hodiny večer u synagogy v ulici Seitenstettengasse.  Jeden z teroristů na sobě nejprve odpálil pás s výbušninami, ostatní pak po ulicích stříleli z automatických pušek po náhodných kolemjdoucích. Teroristický čin si vyžádal celkem čtyři oběti a sedmnáct zraněných. Úřady za pachatele označily dvacetiletého islamistu s kořeny v Severní Makedonii, který až do loňského prosince seděl za snahu připojit se k bojům v Sýrii.

„Vážený pane prezidente, s hlubokým zármutkem a rozhořčením jsem přijal zprávu o teroristickém útoku v blízkosti synagogy v centru Vídně, který si vyžádal ztrátu na lidských životech a vícero zraněných. Se znepokojením a úzkostí sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti po celé Evropě, stejně jako bující antisemitismus. Naší povinností je se strachu a nenávisti postavit a nemlčet. Dovolte mi, abych Vás ujistil, že v boji proti terorismu, antisemitismu, nenávisti a násilí stojíme, a vždy stát budeme, pevně při Vás,“ stojí v dopise Alexandru Van der Bellenovi.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil večerní události ve Vídni za „odpudivý teroristický útok“. „Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a se těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat,“ dodal s tím, že Rakousko momentálně zažívá „těžké okamžiky“. Kancléř také uvedl, že důležitá místa v metropoli by měla chránit armády, aby se policie mohla soustředit na protiteroristické operace.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněl, že v posledních dnech nejde o první podobný útok. „Ano Covid 19 je nebezpečný, ale události v Nice a ve Vídni jsou útokem na samotné základy evropské civilizace. Myslím na oběti, nesmíme přihlížet. Proti terorismu se musíme tvrdě postavit, musíme bojovat a trvale hájit svoji svobodu a hodnoty. Jinak je ztratíme,” upozornil. Šéf ODS Petr Fiala konstatoval, že s terorismem se nelze smířit. „Musíme ochránit občany a všemi prostředky bránit tomuto brutálnímu a odpornému násilí,” napsal na Twitteru.

Komentáře