2020 Září 09 Kancléř Mynář ujistil čínského velvyslance, že Zeman už Vystrčila nebude zvát na Hrad

Kancléř Mynář ujistil čínského velvyslance, že Zeman už Vystrčila nebude zvát na Hrad

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se v pondělí sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Ujistil ho, že prezident Miloš Zeman už nebude zvát předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na jednání nejvyšších ústavních činitelů.

Prezident vyloučení Vystrčila z koordinačních schůzek oznámil v neděli v televizi Prima s tím, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. Misi senátní delegace prezident označil za „klukovskou provokaci“.

„Mohu potvrdit setkání i sdělení potvrzení, že Česká republika uznává, stejně jako ostatní členské země EU, politiku jedné Číny,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Byla poskytnuta informace o novém formátu jednání ústavních činitelů,“ dodal.

Vystrčilovu cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.

Předseda horní komory minulý týden při ukončení cesty novinářům řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít. Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru.

Komentáře