2020 Únor 18 Chorvatsko má nového prezidenta, vítěz lednových voleb Zoran Milanović složil přísahu

Chorvatsko má nového prezidenta, vítěz lednových voleb Zoran Milanović složil přísahu

Bývalý sociálnědemokratický premiér Zoran Milanović se stal novým prezidentem Chorvatska. V lednových prezidentských volbách porazil s rozdílem více než sto tisíc hlasů dosavadní prezidentku Kolindu Kitarovičovou, která byla kandidátkou vládního Chorvatského demokratického společenství (HDZ).

Milanović dnes složil přísahu a ujal se tak nejvyššího úřadu. „Zdá se mi, že existuje pouze jedna správná cesta, a tou je plná a aktivní podpora akademické a vědecké nezávislosti a nezávislosti soudnictví a médií. To je nejsilnější obrana proti tyranii, tyranii jakéhokoli druhu,“ prohlásil třiapadesátiletý Milanović při inauguraci.

Během projevu po vyhlášení výsledků se zachoval jako férový hráč a pogratuloval své volební soupeřce. Důrazně přitom odmítl pískot přítomných, když zaznělo její jméno. „Pokud mé těsné, ale čestné a jasné vítězství dodalo trochu víry v naši společnost i mezi našimi lidmi, budu šťastný člověk. Radujme se společně, na zdraví!“ zvolal.

Milanović byl dlouholetým lídrem Sociálnědemokratické strany (SDP), která je dnes v opozici vůči vládě HDZ. Nejvyšší vládní post tento 53letý politik zastával v letech 2011 až 2016. V předvolební kampani sliboval Chorvatsko jako zemi, kde jsou respektována práva občanů.

Funkce prezidenta je v Chorvatsku spíše ceremoniální, má ještě méně pravomocí než například český prezident. Hlava státu nemůže vetovat zákony, může však ovlivňovat zahraniční, obrannou a bezpečnostní politiku.

Komentáře