2020 Leden 10 Prezident zváží nominaci Válkové na ombudsmanku, měla se podílet na šikaně disidentů

Prezident zváží nominaci Válkové na ombudsmanku, měla se podílet na šikaně disidentů

Prezident Miloš Zeman navrhl v polovině prosince navrhl Poslanecké sněmovně jako kandidátku na novou ombudsmanku bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Válková, která je v současnosti poslankyní za ANO a zmocněnkyní vlády pro lidská práva, tak mohla nastoupit po současné veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové. Ukázalo se ale, že její minulost za doby nesvobody nese určité šrámy, a prezident tak uvažuje o stažení její nominace.

Podle informací webu info.cz se měla Válková na přelomu 70. a 80. let podílet na šikaně disidentů režimem tím, že hájila zákony, které byly zneužívané proti nim. Jako autorka navíc spolupracovala na tvorbě textů s prokurátorem Josefem Urválkem, který jako státní zástupce (tehdy prokurátor) poslal na smrt Miladu Horákovou.

Další osud Válkové je tak nyní v rukou prezidenta, který ji na funkci nominoval. „Nyní nebudeme v této citlivé věci pronášet jakékoliv soudy,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident se pak podle něj k věci vyjádří v neděli v pořadu Hovory z Lán. Podle zdrojů z Pražského hradu byl však prezident informacemi „velice nepříjemně zaskočen“.

„Ten článek je absolutní nepravda. Chce se mi říct nesmysl a blábol,” reagovala Válková v internetové televizi Seznam. Poslankyně prý nevidí důvod k tomu, aby odstupovala ze své kandidatury na pozici ombudsmanky. „Někdo strašně moc nechce, abych se stala ombudsmankou. Určitě neodstoupím kvůli lžím,” uvedla Válková.

Komentáře