2019 Duben 17 Prezident Zeman přijal předsedu vlády Vietnamské socialistické republiky

Prezident Zeman přijal předsedu vlády Vietnamské socialistické republiky

Vietnamský předseda vlády Nguyen Xuan Phuc zavítal do Česka na třídenní oficiální návštěvu. Spolu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) se zúčastnil česko-vietnamského podnikatelského fóra, setkal se s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a dnes odpoledne jej prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě.  

Na podnikatelském fóru, kterého se účastnilo asi 100 českých a 60 vietnamských společností, podepsali dohodu o spolupráci například také zástupci Lidového výboru provincie Ha Tinh a české společnosti Danvit Express o spolupráci na větrné elektrárně. Smlouvu uzavřely také tuzemská společnost Hamibo a vietnamská VXT Corporation o investici do realitního projektu FUTURA Project v Karlových Varech.

Zástupci Letiště Praha a vietnamských aerolinek Bamboo Airways dnes také podepsali memorandum o porozumění při přípravě letecké linky. Premiér Babiš záměr podpořil, přímé letecké spojení by podle něj pomohlo nejen hospodářské, ale i turistické výměně.

Premiér Babiš během setkání se svým vietnamským protějškem ocenil přínos vietnamské komunity v Česku. Podle Českého statistického úřadu je v ČR zhruba 61.000 Vietnamců a tvoří tak po Ukrajincích a Slovácích třetí nejpočetnější menšinu. Premiér Xuan Phuc na závěr pozval českého premiéra k návštěvě Vietnamu u příležitosti blížícího se 70. výročí od navázání diplomatických vztahů.

Podobně pochvalně se o integraci vietnamské komunity do české společnosti vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Myslím si, že integrace Vietnamců do české společnosti byla velice úspěšná, a to i díky tomu, že mnoho Čechů oceňuje pracovitost vietnamských spoluobčanů. Integraci Vietnamců nelze zúžit jen na pověstnou pracovitost a kulinářské speciality. Vietnamští spoluobčané jsou pro nás v mnoha ohledech vzorem a inspirací. Jako vhodný příklad bych mohl uvést respekt ke stáří, tradicím, rodičům a rodině obecně. Obdivuhodný je rovněž důkaz, který kladou vietnamští rodiče na vzdělání svých dětí,“ řekl prezident.

„Mladí Vietnamci se dnes v ČR stávají úspěšnými podnikateli, lékaři, právníky nebo ekonomy. Byl bych rád, kdyby se podařilo využít talentu a potenciálu druhé generace Vietnamců k prohlubování vztahů mezi ČR a Vietnamem. Pokud je mi známo, tak Česká republika je jedinou zemí, která dává Vietnamu taková privilegia. Příslušníci Vietnamské komunity obdrželi hned několik důležitých práv – právo na užívání vietnamštiny v úředním styku a před soudy, právo na vzdělání ve vietnamském jazyce nebo právo na rozvoj kultury. Česká republika by zase naopak velice ráda uvítala přímé letecké spojení s Vietnamem a zejména zavedení bezvízové výjimky pro krátkodobé pobyty českých občanů ve Vietnamu,“ uvedl v dřívějším rozhovoru prezident.

Komentáře