2019 Duben 10 Budoucí prezidentka Čaputová navštívila soukromě Prahu, povečeřela se Schwarzenbergem

Budoucí prezidentka Čaputová navštívila soukromě Prahu, povečeřela se Schwarzenbergem

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dva týdny po svém vítězství v přímé prezidentské volbě soukromě navštívila Prahu. Přijela na koncert Boba Dylana v pražské Lucerně, při té příležitosti povečeřela s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a setkala se také s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským.

„Zuzana Čaputová přijela do Prahy soukromě na koncert Boba Dylana, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ji společně s několika přáteli před koncertem pozval na večeři,“ informoval zástupce TOP 09. „Povečeřeli jsme spolu, bylo tam několik hostů a měli jsme nějakou rybu,” řekl Schwarzenberg deníku Blesk, který na schůzku upozornil.

Čaputová se v Praze sešla také s bývalým diplomatem Michaelem Žantovským a knězem Tomášem Halíkem. „Bylo to milé, neformální setkání paní Čaputové a jejích přátel s lidmi v Praze, kteří podpořili její kandidaturu,“ řekl o setkání Žantovský. Večeře se zúčastnil také hudebník Michael Kocáb.

Podle slovenského poslance Ľuboš Blahy se však Čaputová touto návštěvou dopustila těžkého diplomatického faux-pas. Blaha na sociální síti napsal, že i když Zuzana Čaputová zatím nevykonává funkci prezidentky, tak byla zvolena a její návštěvy tak už mají politickou váhu. Podle něj totiž budoucí prezidentka už do ciziny nejezdí jako běžná turistka.

„Diplomaticky je to těžký fail. Nesetkala se nejprve s prezidentem, předsedou vlády, předsedou parlamentu. Setkala se nejdříve s představitelem opozice, což je hrubý zásah do české politické scény,“ okomentoval její počínání Blaha a dodal: „Rád bych se omluvil českým přátelům za toto „sedláctví“ – musíte to chápat tak, že se to děvče dosud zabývalo jen smetištěm, takže ji to přirozeně tíhne k těm, co už na smetišti dějin dávno jsou – tedy feudálové a liberálové.“

„Vy nám dáte Miloše Zemana, zkušeného a moudrého tradičního sociálnědemokratického politika, který se nebojí říci pravdu na plná ústa. A my vám dáme Čaputovou, autorku vynikajících liberálních brožurek o smetištích, které financovala Nadace otevřené společnosti (Open Society Foundation George Sorose – pozn.). Co říkáte – berete?“ neskrýval své pohoršení Blaha.

Komentáře