2018 Říjen 30 Angela Merkelová končí jako předsedkyně CDU, kancléřkou zatím zůstává

Angela Merkelová končí jako předsedkyně CDU, kancléřkou zatím zůstává

Angela Merkelová oznámila, že rezignuje na svou funkci předsedkyně Křesťanskodemokratické unie CDU, v jejímž čele nechce zůstávat. Na postu kancléřky setrvá do konce funkčního období, tedy do roku 2021. Německá média o jejím rozhodnutí informovala v pondělí. Prý celou záležitost již prodiskutovala s předsednictvem své strany v Berlíně. V čele CDU stojí od roku 2000. O pět let později se stala i kancléřkou. Tuto pozici zastává už počtvrté.

Je pravdou, že Merkelová ve vedení konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie chtěla zůstat alespoň do příštích voleb, současná situace to ale neumožnila. CDU totiž rapidně oslabuje, naposledy to v neděli ukázaly volby v Hesensku, kde si křesťanští demokraté oproti předchozímu hlasování pohoršili o více než 11 procent. Kancléřka výsledky označila za „hořké zklamání“. Pokud dojde na předčasné volby, je zcela nepravděpodobné, že bude obhajovat pozici kancléřky

K jejímu rozhodnutí se vyjádřil šéf svobodných demokratů FDP Christian Lindner, který se domnívá, že se Merkelová vzdává špatné funkce. Vládě CDU/CSU a SPD tak reálně hrozí úplné rozpadnutí. Jeho strana FDP je připravena zasáhnout. SPD se o případných změnách ve straně bavit nechce.

Nedobré výsledky CDU mají co do činění s migrační krizí, která se dost vyostřila za poslední dobu. V loňském roce konzervativní unie CDU/CSU získala v parlamentních volbách nejmenší počet hlasů od roku 1949. Nepomáhá ani současná situace ve vládní koalici v Berlíně, která je podle některých neustále ve sporu.

Kdo Merkelovou vystřídá je zatím ve hvězdách. O předsednictví strany má zájem tehdejší sárská mnisterská předsedkyně a stávající generální tajemnice CDU Annegret Krampová – Karrenbauerová. Ve hře je i jméno ministra zdravotnictví Jense Spahna. Kandidovat možná bude i poslanec CDU Friedrich Merz, či bývalý ministr financí a šéf Spolkového sněmu Wolfgang Schäube. V jeho vysokém věku je ovšem kandidatura spíše domněnkou.

Komentáře