2018 Srpen 01 Ve Švédsku ukradli královské klenoty za bílého dne, zloději prchli na člunu

Ve Švédsku ukradli královské klenoty za bílého dne, zloději prchli na člunu

Krádež století, tak médii probíhá dnešní zpráva ze Švédska o zmizení královských klenot. Kolem dnešního poledne neznámí pachatelé odcizili z katedrály ve městě Strängnäs dvě královské koruny a další předměty nevyčíslitelné hodnoty. Švédská policie po zlodějích intenzivně pátrá na zemi, ve vodě i ve vzduchu.

Katedrála Strängnäs se nachází na jihovýchodě Švédska na břehu rozlehlého jezera Mälaren. Dva zloději přišli do katedrály kolem oběda, tedy v době, kdy byla otevřená pro veřejnost. Poblíž katedrály zrovna probíhal jarmark s potravinami. Z uzamčených skleněných vitrín zajištěných poplašným zařízením vzali zloději dvě královské koruny a královské jablko s křížem. Svědek loupeže Tom Rowell uvedl, že viděl dva muže, jak vybíhají ven z kostela. Naskočili do malého bílého otevřeného člunu a rychle odjeli pryč.

Všechny odcizené předměty jsou vyrobeny za zlata a zdobeny drahými kameny a perlami. Jedna z korun patřila králi Karlu IX., který vládl zemi od roku 1604 do své smrti v roce 1611, druhá jeho manželce, královně Kristině. Šlo o pohřební koruny, které byly v pozdějších dobách z hrobů vytaženy a vystaveny. Ve strängnäské katedrále je pochován Karel IX., syn krále Gustava Vasy, který je označován za nejvýznamnějšího švédského panovníka.

Zloděje bude velice obtížné chytit, neboť okolí katedrály nabízí mnoho únikových cest. Navíc v první fázi lupiči prchali po vodě v motorovém člunu, tedy v podstatě beze stop. „Zatím je to 1:0 pro ně,“ konstatoval mluvčí stockholmské policie Thomas Agnevik.

Komentáře